Komórki macierzyste w odmładzaniu skóry

Komórki macierzyste w odmładzaniu skóry

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to komórki, które mogą  dać początek każdej komórce i tkance nowo powstającego organizmu. Mogą być pozyskane z komórki jajowej, od zarodka lub z krwi pępowinowej noworodka, ale również od każdego człowieka, nawet dorosłego. W tym ostatnim przypadku pozyskujemy tzw. mezenchymalne komórki macierzyste.

Mezenchymalne Komórki Macierzyste (MSC - ang: Mesenchymal Stem Cells) to komórki o unikatowych zdolnościach do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. nerwowa, mięśniowa, kostna czy krew. Mezenchymalne komórki macierzyste są obecne w organizmie człowieka przez całe życie, ale wraz z wiekiem ich potencjał do samoodnowy i liczba maleją, a ich wymiana ulega zakłóceniom. Dlatego się starzejemy.

 

Rola komórek macierzystych w organizmie człowieka.

Komórki macierzyste posiadają zdolność rozpoznawania uszkodzonych tkanek i ich naprawiania. Podane do danej tkanki przybierają jej postać. Jeśli podano je do tkanki kostnej, to przybierają postać komórek kostnych, a do tkanki mięśniowej – mięśniowych.

W ten sposób komórki macierzyste uczestniczą w regeneracji tkanek. W zależności od sygnału, jaki otrzymują, mogą odbudowywać naczynia krwionośne, regenerować blizny, uszkodzone nerwy, przyczyniają się do gojenia ran oraz hamują reakcje zapalne i immunologiczne. Wraz z wiekiem, komórki w naszych tkankach ulegają uszkodzeniu. Dzieje się tak również, kiedy ulegamy urazom, bądź chorujemy. W takich sytuacjach aktywowane są nasze własne komórki macierzyste, których zadaniem jest wymiana obumarłych komórek i odbudowa uszkodzonych tkanek.  

 

Pozyskiwanie komórek macierzystych.

Odkryto wiele źródeł, z których można wyizolować mezenchymalne komórki macierzyste. Znajdują się one m.in. w skórze, tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i we krwi. Najczęściej wykorzystywanym miejscem do ich pozyskiwania jest tkanka tłuszczowa oraz krew. 

 

Zabieg stosowania komórek macierzystych w odmładzaniu skóry i leczeniu wypadania włosów.

Komórki macierzyste już dziś są standardowo stosowane w leczeniu ponad 70 schorzeń: onkologicznych, hematologicznych, czy z zakresu medycyny regeneracyjnej. Wykorzystuje się je w leczeniu zarówno dzieci, jak  i osób dorosłych.

Po około miesiącu od wykonania zabiegu możemy zaobserwować spłycenie drobnych zmarszczek, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, a także poprawę jej gęstości, napięcia oraz elastyczności.

Zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi lub tkanki tłuszczowej, z których następnie, po specjalnym przygotowaniu, uzyskuje się mezenchymalne komórki macierzyste. Podaje się je miejscowo, metodą śródskórnych iniekcji, w okolice, które wymagają regeneracji.

Ponieważ materiał pochodzi z własnego organizmu pacjenta, nie może być przyczyną podrażnienia, ani reakcji alergicznych u osób je stosujących.